Czytanie jest jedną z najtrudniejszych umiejętności, z której przyswojeniem musi sobie poradzić nasz mózg. Z tego powodu potrzebuje wielu powtórek, żeby w końcu czytać płynnie, nie zwracając uwagi na pojedyncze literki, czy sylaby. Ucząc dziecko czytania trzeba więc pamiętać, że jest to proces długotrwały. Należy uzbroić się w dużo cierpliwości.

Kiedy zacząć naukę czytania?

 

Podobne klocki do nauki liter można znaleźć z rysunkami dopasowanymi do języka polskiego.

Tak naprawdę jest to kwestia indywidualna każdego dziecka. Istnieje wiele metod nauki czytania już od pierwszych miesięcy życia. Pokazywanie książeczek z prostymi obrazkami, które są podpisane nazwami sprawi, że dziecko opatrzy się z wyrazami i będzie je umiało dopasować do przedmiotu. Jednak na tym etapie maluchy i tak mają olbrzymie wyzwania rozwojowe. Można oczywiście traktować to jako dodatek do zabawy, ale nie wymagajmy efektów.

Z moją córką zaczęłyśmy naukę czytania około trzeciego roku życia, kiedy sama zaczęła się o to dopominać i „bawić w czytanie książki”. Naturalnie wcześniej poznawała literki poprzez zabawę drewnianymi klockami z nadrukami, które na odwrocie miały rysunek przedmiotu  z nazwą zaczynają się od danej litery. Widziała też wiele słów w książeczkach dla maluszków i właśnie tymi książeczkami bawiła się w swoje dorosłe czytanie.

Na początku, wiedząc niewiele o nauce czytania, pokazywałam jej proste słowa – mama, tata, kot. Powtarzałyśmy wyrazy literka po literce i faktycznie to były pierwsze słowa, które dziecko potrafiło zapisać i przeczytać. Do tego jeszcze doszło własne imię, z pasją zapisywane na wszystkich pracach plastycznych.

 

Globalne czytanie – początki

 

Seria dostępna jest już tylko w drugim obiegu, ale warto się natrudzić, żeby ją zdobyć, chociażby w formacie pdf, udostępnianym jeszcze jakiś czas temu przez wydawnictwo.

Na takim etapie naszych zabaw trafiłam na książeczki do czytania globalnego z Wydawnictwa Pentliczek – „To ja ci mamo poczytam„. Seria ma cztery poziomy trudności, licząc od poziomu 0, który pominęłyśmy.

Książeczki sprawdzały nam się naprawdę świetnie, córka szybko łapała słowa, które bardzo często się powtarzały w czytankach. Problemem natomiast zaczął być fakt, że całe zdania zaczęły być opanowywane na pamięć i ciężko było stwierdzić, czy faktycznie rozumie słowa, czy też cytuje z pamięci.

Dorzuciłam więc do nauki kartoniki z wypisanymi słowami z książeczek, podobną czcionką. Bawiłyśmy się w „znajdź słowo„, czyli po prostu ja mówiłam słowo z danej czytanki, a córka szukała odpowiedniego kartonika. Z czasem zaczęłyśmy układać z nich proste zdania, nie tylko z tekstu, ale też własne kombinacje.

Kiedy do czytania zaczęły wkraczać dłuższe słowa, metoda niestety przestała działać – owszem, dziecko kojarzyło wyraz, ale nie było szansy, żeby zwracała uwagę na jego odmianę w zdaniu. U nas w tym momencie globalne czytanie zaczęło zawodzić.

 

Składamy sylaby

 

Warto zacząć od kilkunastu podstawowych sylab i z czasem wprowadzać kolejne.

To spowodowało, że kolejnym krokiem w naszej nauce czytania stały się kolorowe sylaby, które przygotowałam dla czteroletniej wtedy córki. Za ich pomocą zaczęłyśmy tworzyć słowa, odmieniać je, budując proste zdania. Początki były łatwe i przyjemne – słowa dwusylabowe dziecko pojęło bez problemu, ale pomimo poprawnego dzielenia słów na sylaby (metodą „powiedz wyraz klaskając”), dłuższe wyrazy przychodziły nam bardzo trudno. Był to moment, kiedy trzeba było włożyć dużo więcej cierpliwości w naukę, niż zwykle. Dopiero po wielu próbach córka doszła do wprawy.

Metoda sylabowa obecnie obowiązuje w szkole, więc nawet ucząc czytać globalnie, prędzej czy później trafimy na barierę sylab i będzie trzeba sposób czytania naszego dziecka troszkę zmodyfikować. Warto przebrnąć przez to jeszcze zanim zderzy się ono z sylabizowaniem w szkole.

Nasze kolorowe sylaby to sposób na budowanie słów i całych zdań, a dzięki atrakcyjnemu dla dziecka wyglądowi, może ono poprzez zabawę zapamiętywać wyrazy i ich sylabizację jeszcze zanim trafi do szkoły. Poniżej znajdziecie link do pobrania i wydrukowania sylab.

Wspieramy naukę

Czytanie i pisanie

Kolorowe sylaby

Kolorowe sylaby do wycięcia i uczenia czytania oraz składania słów.

Kolorowe sylaby - uzupełnienie

Dodatek do kolorowych sylab (wersja 01)
czytaj więcej

Podobne artykuły

Nauka czytania – nasza lista książek

Poniżej prezentuję listę książek, które pomogły w nauce czytania mojej córce w wieku 6-7 lat. Dodałam też krótkie komentarze co jej się podobało, a co mniej. Niektóre książeczki okazały się w jej przypadku totalnie nietrafione, więc dodałam także informację dlaczego....

czytaj dalej

Kolorowe zakładki na wakacje

Zbliżają się wakacje, jest czas, żeby podsunąć dziecku jakąś fascynującą opowieść, zgodną z jego zainteresowaniami. Z tej okazji, dla zachęty, do wydruku kolorowe zakładki do książek.

czytaj dalej

Czytanie to zabawa – cz. 2

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby samemu uczyć dziecka czytania, a kiedy opanuje litery i sylaby przydadzą nam się dodatkowe materiały. Możemy skorzystać z wybranego podręcznika, który, co ważne, sami uznamy za najlepszy. Wybierajmy również książeczki, które...

czytaj dalej

Pin It on Pinterest

Share This