Jako jedna z pierwszych osób w Polsce miałam okazję przeczytać poradnik filozofowania z dziećmi autorstwa Łukasza Krzywonia. Co znajdziecie w środku i czy Wam się przyda?

Jeżeli jesteś nauczycielem w szkole, przedszkolu, na zajęciach pozalekcyjnych, animatorem zabaw, rodzicem, czy po prostu masz kontakt z dziećmi, zdecydowanie posłuży Ci lektura powyższej książki. Bardzo przejrzysta forma, estetyczna oprawa graficzna i lekkość języka, jaką posługuje się autor, pomogą łatwo i przyjemnie uporać się z wszelkimi obawami w stosowaniu filozofowania z dziećmi, a także powiększy bazę narzędzi niezbędnych do takich zabaw.

Czym jest filozofowanie z dziećmi, metody pracy, struktura zajęć, gotowe scenariusze, a także definicję tego, jak wygląda pytanie filozoficzne znajdujemy właśnie w książce Łukasza Krzywonia. Podaje on nam gotowe przykłady na poprowadzenie takiej sesji, dialogu z grupą dzieci. Co ważne pokazuje także, w jaki sposób skupiać uwagę grupy na problemie, co robić, kiedy w dyskusję wdziera się chaos, lub kiedy zaczyna dążyć w zupełnie innym kierunku niż „powinna”. Zauważa też, że to ostatnie nie musi być wcale niczym złym.
Ważną pozycją w książce jest też nakreślenie stanowiska, jakie powinien zająć prowadzący – czy to nauczyciel, czy rodzic – w takiej dyskusji. Należy się wycofać tak bardzo jak jest to możliwe, dać przestrzeń dzieciom, żeby same mogły odkrywać prawdy. Nie oceniać argumentów, a jedynie moderować rozmowę w razie konieczności. Szczegóły oczywiście w książce.
Poradnik tłumaczy również model 4K (czy w oryginale 4C), czyli cztery filary filozofowania w tradycyjnym modelu P4C (Philosophy for Children): koleżeństwo, kolaboracja, kreatywność, krytyczność. Pomagają one ocenić przebieg sesji filozoficznej i rozwoju uczestników. Jeżeli wszystkie te fundamenty się pojawiły – świetnie, oby tak dalej. Jeśli nie, wiemy na co zwrócić uwagę następnym razem, żeby dzieci w pełni wykorzystywały swoje możliwości i kształtowały kompetencje.
W książce znajdziemy także szereg podpowiedzi, skąd czerpać inspirację i pomysły na kolejne zajęcia,a także szeroką literaturę uzupełniającą temat w języku polskim i angielskim.
To wszystko w bardzo przystępnej, nieprzegadanej formie oferuje nam Łukasz Krzywoń. Mi pozostaje pogratulować świetnych efektów pracy. Na pewno nie raz będę wracała do tej książki.
N
Przykład zadania z treścią

Czym jest filozofowanie z dzieckiem?

Filozofowanie z dziećmi to po prostu rozmawianie z nim trochę inaczej niż zwykle. Najlepiej wytłumaczyć to na przykładzie:
Kiedy przychodzi do nas syn lub córka i pyta „dlaczego pada deszcz” (przykład za „Filozofuj!„), nie dawajmy gotowej odpowiedzi (bo chmury, obieg wody itd.), tylko zapytajmy „A jak myślisz?” Dajmy małej główce popracować, poszukać odpowiedzi samodzielnie. Zadawajmy pytania dodatkowe, pogłębiające temat, ale nie oceniamy. Jeśli dziecko zapędzi się w „złym kierunku”, zadajmy tak pytania, żeby samo wyprowadziło się z „błędu”.

Wspieramy naukę

Filozofia dla dzieci

Philosophy Man

Panowie od filozofii, którzy prowadzą zajęcia w szkołach, ucząc nauczycieli prowadzić lekcje zmodyfikowaną metodą Lipmana.

Filozofuj!

Czasopismo i masa materiałów online, jak zacząć filozofować z dziećmi w domu i szkole, od zaraz. Proste przykłady, metodyka.

Filozofuj z dziećmi

Poradnik autorstwa Łukasza Krzywonia.