I – plakat + dopasowanka (memo)

 

Znajdziecie tu plakat z częściami mowy, karty z ich nazwami i pytaniami (lub przykadami słów), których można używać między innymi jak memo.

II – uniwersalna karta pracy + figury do wycięcia

 

Kolejna karta (z pustym okienkiem i nazwami części mowy) służy do oznaczania za pomocą klocków gramatycznych (do wycięcia na następnej stronie) części mowy w zdaniach. Zdania moga być wybrane z ulubionej książki, wymyślone przez dziecko lub przez Was. Możecie też skorzystać z przygotowanych zdań w dalszej części zestawu.

Okienko na stronie można wykorzystać w dwojaki sposób: do przyklejenia obrazkainspiracji do wymyślenia zdania lub do wklejenia jednego z obrazków z dalszej części zestawu, które przedstawiają ilość słów danej części mowy.

Przy nazwach części mowy, dziecko wpisuje ich ilości w zdaniu zapisanym na linii u dołu strony. Nad zdaniem malujemy lub układamy odpowiednie figury.

III – zdania – obrazki (memo + karty pracy)

 

Następne dwie strony to innego rodzaju memo – bardziej abstrakcyjne, ale też ściąga do kart pracy. Obrazki złożone są z klocków gramatycznych, każdy ma swój odpowiednik w zdaniach. Część zdań udało się ułożyć tak, żeby sugerowały obrazek także skojarzeniowo.

Pracujemy nad dalszymi wariacjami obrazków i zdań.

Przed grą w memo warto przepracować ilość każdej części mowy, wymyślić własne przykłady zdań, dać dziecku czas na znalezienie własnych schematów. Do tego służą karty ze zdaniami na dalszych stronach. Można tu ułożyć nad wyrazami odpowiednie klocki i dopasować obrazki.

Zachęcam podejść do zestawu kreatywnie i podzielić się swoimi pomysłami i zabawą.
Oznaczajcie nas na instagramie @kinga_uczy_basię.

Wspieramy naukę

Język polski

Gramatyka Montessori

Karty pracy, klocki gramatyczne, memory

Kolorowe sylaby - uzupełnienie

Dodatek do kolorowych sylab (wersja 01)

Kolorowe sylaby

Kolorowe sylaby do wycięcia i uczenia czytania oraz składania słów.